Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna

35 Koferencja Pszczelarska w Bukowinie Tatrzańskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna -> Aktualne sprawy
Autor Wiadomość
Jan CykrysDołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:52, 12 Kwi 2011    Temat postu: 35 Koferencja Pszczelarska w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniu 8.04.11 w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się 35 Konferencje Pszczelarska KZP.W programie znalazły się m.innymi informacje o pracy Zarządu na 2011 i wykład Pana Michała Morelowskiego na temat stosowania pożytecznych mikroorganizmów w pszczelarstwie.Wyróżniających się pszczelarzy uhonorowano odznaczeniami i dyplomami.
9-10.04 odbyło się szkolenie organizowane co roku przy wsparciu Unii Europejskiej.Wykładowcami byli :dr Grzegorz Borsuk i dr Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Zawsze aktualne tematy jak :gospodarka pasieczna ,walka z chorobami ,wymiana matek itp uwzględniały specyfikę klimatyczną i pożytkową naszego regionu.Miarą odbioru i zainteresowania słuchaczy była żywa dyskusja i rozmowy kuluarowe.W szkoleniu wzięło udział 140 pszczelarzy .Optymistycznie nastraja przekrój wiekowy uczestników.W około 50%byli to ludzie w sile wieku i młodsi.Najmłodszym był 9 letni uczeń Szkoły Podstawowej w Dębnie-Grześ Janos.Przez 2 dni dzielnie towarzyszył dziadkowi słuchając wykładów.Dziadek ,Pan Leon Łukasz Janos mający problemy z kręgosłupem ma w nim wspaniałego pomocnika.Grześ nie boi się żądeł .Od dwóch lat nie tylko odymia pszczoły podkurzaczem lecz przenosi również ramki ,transportówki,zbiera rójki.Rozróżnia podstawowe typy uli,a także trutnie i matki.Przykład pracowitości przejął z pewnością od pszczół:)Oprócz pracy w pasiece Grzesia interesują koparki,spychacze(praca ojca),no i jak każdy chłopiec lubi pograć w piłkę.
Czy Grzesio otrzymał certyfikat uczestnictwa w szkoleniu?W pełni na niego zasłużyłSmile
Zarówno 35 Konferencja jak i szkolenie odbyło się w hotelu"Stasinda"-ośrodku o standardzie europejskim,służącym od lat pszczelarzom naszego regionu.Zapewnia on gościom wyżywienie("superstół" szwedzki)klimatyzowaną obszerną salę wykładową na 160 osób,salę gier(m.in stoły ping-pongowe) , basen pływacki z sauną i jackuzi oraz kaplicę.

Mocno podbudowani teoretycznie pszczelarze po paru latach chudych z nadzieją czekają na obecny sezon.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CzesławDołączył: 29 Paź 2006
Posty: 189
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Berest

PostWysłany: Czw 13:09, 14 Kwi 2011    Temat postu: Konferencja w Bukowinie

W nawiązaniu do sprawozdania kolegi Jana Cykrysa pragnę uzupełnić nieco jego wypowiedź. Zafascynowany osobą 9 letniego uczestnika szkolenia prawdopodobnie zapomniał podać, że oprócz tego młodego pszczelarza, obecnością swoją zaszczycili naszą Konferencję jeszcze inni nie mniej ważni goście.
A więc część oficjalną naszej Konferencji zaszczycili swoją obecnością starosta powiatu Tatrzańskiego pan Gąsienica Makowski, burmistrz Nowego Targu pan Fryźlewicz, dyrektor krakowskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego ,która to jest płatnikiem realizowanych przez nasz Związek programów pomocowych , także i tego w ramach którego odbywało się sobotnio - niedzielne szkolenie. Bardzo ciepło wypowiedział się on na temat ralizowanych przez nasz związek programów pod względem formalnym. z przeprowadzonych przez pracowników Agencji kontroli, żadna nie wykazało uchybień i jak stwierdził współpraca z naszym Związkiem jest czystą przyjemnością. Kolejnymi bardzo miłymi gośćmi była delegacja Związku Pszczelarzy ze sąsiedniej Słowacji , Związku, z którym współnie przystępujemy do realizacji programu w ramach Euroregionu Tatry. O szczegółach tego programu pisze prezes w innym wątku naszego forum. Byli też nasi koledzy z Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim, które to w tym roku jest organizatorem Ogółnopolskich Dni Pszczelarza. Przywieźli oni i wręczyli Zarządowi naszego Związku przepiękną figurę św. Ambrożego wykonaną z wosku pszczelego przez znanego rzeźbiarza w wosku pana Edwarda Budzenia z Bałtowa. Figura ta eksponowana w biurze KZP ma być symbolem dobrej i przykładowej współpracy, jaka już od wielu lat nawiązała się pomiędzy Karpackim Związkiem Pszczelarzy w Nowym Sączu a Kołem Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oproćz tego przekazali nam zaproszenie do jak najliczniejszego udziału w organizowanym przez nich Święcie.
Z dotychczasowych kontaktów można mieć pewność, że i ta impreza która będzie odbywała się w swojej oficjalnej częśći w hali KSZO w Ostrowcu, później przeniesie się do Bałtowa, gdzie nie zabraknie atrakcji dla nawet najbardziej wybrednych uczstników.
Z członkami delegacji pszczelarzy słowackich zostały omówione szczegóły dotyczące realizowanego współnie programu, a należy mieć nadzieję że na tym współpraca się nie zakończy. Pszczoły nasze nie uznają granicy i teren ich lotu się zazębia. Dlatego też stała , wielowątkowa współpraca naszych organizacji jest jak najbardziej potrzebna i celowa.
Napewno można by jeszcze wiele pisać na temat tego spotkania , gdyż było ono szczegółnie udane. Wspomnieć jednak jeszcze trzeba że w pierwszym dniu jego trwania, swoje stoisko uruchomiła specjalnie dla naszych pszczelarzy, Spóldzielnia Pszczelarz z Krakowa. Przez cały okres trwania spotkania czynne było stoisko Pszczelarskie Oficyny Wydawniczej pana Macieja Rysiewicza, a w drugim dniu tj. w sobotę czynne było stoisko redakcji "Pasieki" Była więc okazja do zaopatrzenia się w różnego rodzaju asortyment przed zbliżającym się sezonem pasiecznym.
Pozdrawiam.
Czesław Jung


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Czesław dnia Czw 16:28, 14 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
administrator
Administrator


Dołączył: 28 Paź 2006
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:45, 18 Kwi 2011    Temat postu:

Cytując za internetowym wydaniem Tygodnika Podhalańskiego z 11 kwietnia 2011:


Bukowina Tatrzańska: Niepewny pszczeli los

Do Bukowiny Tatrzańskiej na 35. Konferencję Pszczelarską organizowaną przez Karpacki Związek Pszczelarzy przyjechali bartnicy niemal z całej Małopolski.

Konferencja miała miejsce w ośrodku wypoczynkowym „Stasinda”. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, Marek Fryźlewicz – burmistrz Nowego Targu oraz Bogusław Wiśniewski, dyrektor krakowskiej Agencji Rynku Rolnego. Podczas konferencji zostały wręczone Złote i Srebrne Odznaki, a także wyróżnienia w postaci Dyplomów Uznania przyznane przez KZP zasłużonym pszczelarzom oraz tym, którzy działają dla dobra pszczelarstwa.

Głównymi problemami, z jakimi borykają się właściciele pasiek, są częste choroby występujące u pszczół. Jak twierdzą hodowcy, pszczołom najbardziej zagrażają związki chemiczne stosowane w sztucznych nawozach, zanieczyszczenie środowiska spalinami oraz wypalanie traw. – Cały świat dosięga inwazja pszczelich chorób, nie omija to także Polski. Są duże upadki rodzin pszczelich. Wiele chorób jest jeszcze nierozpoznanych. Człowiek musi pomóc pszczołom, aby nie wyginęły – opowiada Stanisław Kowalczyk, prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy.

Michał Morelowski, szef szkoleń z Dolnośląskiego Regionalnego Centrum Mikroorganizmów, opowiadał o możliwościach stosowania pożytecznych mikroorganizmów w pszczelarstwie. Omówił efekty działania nowego preparatu leczniczego, który wzmacnia system odpornościowy pszczół i stworzony jest jedynie na bazie naturalnych składników.

Konferencja połączona jest z dwudniowym szkoleniem dla pszczelarzy.

Więcej informacji m.in. o tym, czy pszczoły na Podhalu zagrożone są wyginięciem – w najbliższym papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

Odznaczeni Złotą Odznaką KZP:

Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański
Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu
Bogusław Wiśniewski, dyrektor Agencji Rynku Rolnego, oddział w Krakowie
Zofia Budyn, Koło Nowy Sącz
Jan Gruca, Koło Nowy Sącz
Józef Pyzik, Koło Nowy Sącz
Franciszek Kania, Koło Bukowina Tatrzańska
Barbara Plucińska, Koło Bukowina Tatrzańska
Józef Pawlikowski, Koło Nowy Targ
Stanisław Kałafut, Koło Nowy Targ
Romana Tomczewska, Koło Nowy Targ
Józef Kiernoziak, Koło Nowy Targ
Władysława Koczocik, Koło Krynica
Jerzy Ferek, Koło Krynica

Odznaczeni Srebrną Odznaką KPZ:

Andrzej Rzadkosz, Koło Bukowina Tatrzańska
Stanisław Łaś, Koło Bukowina Tatrzańska
Józef Goryl, Koło Bukowina Tatrzańska
Jan Bukowski, Koło Bukowina Tatrzańska
Eugeniusz Budrzeński, Koło Bukowina Tatrzańska
Zbigniew Budrzeński, Koło Bukowina Tatrzańska
Zbigniew Bogacki, Koło Bukowina Tatrzańska
Marcin Body, Koło Bukowina Tatrzańska
Stanisław Para, Koło Bukowina Tatrzańska
Kazimierz Bałdysiak, Koło Nowy Targ
Józef Domalik, Koło Nowy Targ,
Kazimierz Hornik, Koło Nowy Targ
Wiesław Kamiński, Koło Nowy Targ
Leon Łukasz, Koło Nowy Targ
Jan Możdżeń, Koło Nowy Targ
Jerzy Pogodziński, Koło Nowy Targ
Józef Pazdur, Koło Nowy Targ
Kazimierz Waksmundzki, Koło Nowy Targ

Wyróżnieni Dyplomem Uznania:

Jan Kobylarczyk, Koło Bukowina Tatrzańska
Stanisław Nowak, Koło Bukowina Tatrzańska
Sebastian Budz, Koło Bukowina Tatrzańska

Monika Para

żródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Poniżej natomiast skan z papierowego wydania Tygodnika:
[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz galeria zdjęć z Konferencji również autorstwa Tygodnika Podhalańskiego:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna -> Aktualne sprawy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin